In Harderwijk heeft SOS Events het concept ‘Fort Vertier’ ontwikkeld, gericht op de leeftijdsgroep van 5 tot 13 jaar. Het concept bestaat uit een doolhof gecombineerd met klim en klauteruitdagingen, waarbij ook drie spelvormen zijn ingebouwd. Door het slim automatiseren van de spelvormen en ook de ticketing, kan de attractie met relatief weinig personeel worden bediend.

Het is een nieuw concept dat in 2024 werd geopend. Erik Kroon van SOS events had al de nodige ervaring met het realiseren en managen van klimbossen. Het concept van Fort Fun ligt in het verlengde met als grootste verschil dat de beleving veel speelser is gemaakt en veilig voor onbegeleid gebruik door kinderen.
Mijn mannetjes (6 en 8 jaar) zagen het speelkasteel in eerste instantie aan voor een leuk klimpark met allerlei uitdagingen. Dat er ook spelvormen zijn ingebouwd vergde even wat uitleg. Maar daarna werd ook die uitdaging vol overgave aangegaan. De favoriet: het landingskussen – met een spannende sprong vanuit een toren.
Voor de meereizende begeleider is het aangenaam dat er ook gedacht is aan zitplekken (met koffie) om van een afstandje de verrichtingen van de mannetjes te volgen.
het Pretwerk testteam
Bij aankomst krijgen de deelnemertjes een armbandje met een tag. Die tag reageert op de opdrachtzuilen onderweg in het doolhof. Op die manier zijn er in totaal drie spelvormen binnen ‘het fort’ gecreëerd. Door deze vorm van automatiseren kan er ook worden ingespeeld op de leeftijd (moeilijkheidsniveau) van de deelnemers. Na afloop wordt een score berekend op basis van de snelheid waarmee de opdrachten zijn uitgevoerd. Hiermee speel je (ook) in op een competitieve doelgroep, die telkens de eigen high score wil verbeteren.









Concept in eigen huis ontwikkeld
Erik Kroon licht toe hoe dit speel/spelconcept tot stand is gekomen:
“Alles is van scratch af ontwikkeld. We zijn eerst begonnen met het concept; Het was een droom van mij om nog eens een kinder-attractiepark te bouwen. De uitdaging op deze locatie was om één concept te ontwikkelen die op beperkte oppervlakte gerealiseerd kon worden. Een doolhof heb ik altijd leuk gevonden en een 3D doolhof met al mijn klimbos ervaringen leek mij een goede aanvulling. Het moest een klim- en verdwaal avontuur worden waar ik ook graag gamification aan wilde koppelen. Alles wat ik aan mijn leisure ervaring in mijn mars had wilde ik combineren. Het beste van het beste. Daarnaast moest het een activiteit worden waar geen begeleiding hoeft te zijn (wel toezicht) en waar de kinderen ook nog eens iets kunnen leren (educatie). Toen ik deze kavel aangeboden kreeg, ben ik eerst mijn doolhof gaan uitdenken. Dat werd uiteindelijk een kasteel, waarbij je naar verschillende torens moet klimmen en verdwalen. Daarnaast zocht ik een thema. We zijn begonnen met een Romeins thema en hebben daarbij gedacht vanuit kinderen tussen de 5 en 13 jaar. We hebben elke fase van het project zelf ontwikkeld: vanaf de modeltekening van het fort, het ontwikkelen van de afschermingsborden in het labyrith, tot de software van de games en de spellen. Een jongensdroom voor mij om dat te kunnen doen.”
Erik Kroon
Inspelen op de krappe arbeidsmarkt
Wat ook opvalt is dat het speelavontuur met relatief klein team wordt beheerd. Het personeel is vooral nodig om de groepen op weg te helpen en de armband met de tag uit te delen. Van een afstand wordt er toezicht gehouden op de voortgang in het speelfort. Fort Vertier heeft een capaciteit van 250 kids per dag. Via een slim online reserveringssysteem kunnen de groepen een tijdsblok reserveren.
Hebben jullie bewust gestuurd op een personeelsarme opzet?
“Ja, personeelskosten zijn hoog tegenwoordig, en ook het vinden van juist personeel is ook in de leisure niet meer zo makkelijk. Daarom hebben we alles zo opgesteld dat er elke keer bij een nieuwe activiteit gestart wordt bij het begin en dat daar een collega de kinderen weer op weg helpt bij de volgende game. We hebben dit ook gedaan om het interessant te kunnen laten zijn als franchise concept voor bijvoorbeeld indoor speelhallen. Doordat we tijdens de covidperiode zijn gestart hebben we daar tot op heden nog niet heel veel aandacht aan gegeven.”
Erik Kroon
Schaalbaar speelconcept
Het concept is compact, modulair en arbeidsextensief en dat maakt het ook aantrekkelijk voor andere locaties; zoals regio’s met beperkte activiteiten of een groter vakantiepark op zoek naar een opvallende attractie. Dat had Erik Kroon zelf ook al bedacht:
“Ik heb alles zo ontwikkeld dat het kopieerbaar is en geschikt is voor indoor en outdoor locaties. De investering is rond de € 250.000 exclusief licenties voor de games. Wij hebben hier in Harderwijk voor een regionaal thema gekozen (Romeinen) maar uiteraard kan iedere geïnteresseerde dit ook inzetten met een eigen gewenst thema voor in de games, en in de uitstraling van het kasteel.”
Erik Kroon
Fort Vertier ligt op een locatie vlak langs de snelweg, met een groot aantal foodserviceketens om de hoek. Daarmee valt en verdienmodel ‘horeca’ grotendeels weg. Toch ziet Kroon dat niet als een heel groot probleem:
“Al mijn attracties hebben kleine horeca, en ik vind het wel handig dat mijn “buren” de warme snacks verkopen. Dit scheelt mij een grote investering in een keuken (met alle regelgeving en vergunning en verplichtingen) voor een seizoensbedrijf en het scheelt me veel personeelskosten. De combinatie in dit geval is geniaal omdat we voor kinderfeestjes een goede combi zijn. Wij de activiteit, zij de snack na afloop.”
Erik Kroon
Meer informatie: www.fortvertier.nl