Onoverzichtelijke sites, het ontbreken van openingstijden, weinig inspiratie en geen contactmogelijkheden. Dat is kort samengevat de kritiek van de consument op de meeste websites van musea. Veel musea slagen er niet in om bezoekers online te informeren, en al helemaal niet om te inspireren het museum te bezoeken. Dat kwam boven water bij het beoordelen van de musea voor de 'Museum Ontdekking Award'; een prijs voor de meest innovatieve musea van ons land. Onoverzichtelijke sites, het ontbreken van openingstijden, weinig inspiratie en geen contactmogelijkheden. Dat is kort samengevat de kritiek van de consument op de meeste websites van musea. Veel musea slagen er niet in om bezoekers online te informeren, en al helemaal niet om te inspireren het museum te bezoeken. Dat kwam boven water bij het beoordelen van de musea voor de 'Museum Ontdekking Award'; een prijs voor de meest innovatieve musea van ons land. [caption id="attachment_37208" align="alignright" width="278"]Streekmuseum Tiel behaalde op alle onderdelen de hoogste score Streekmuseum Tiel behaalde op alle onderdelen de hoogste score[/caption] Museumkwartier.nl onderzocht de websites van 980 musea en kwam tot de conclusie dat er nog zeer amateuristisch wordt omgegaan met het online voorlichten van mogelijke bezoekers. Dit ondanks het feit dat juist de teruglopende bezoekers aantallen het belangrijkste probleem zijn van veel musea. Musea die er positief uitsprongen werden door Museumkwartier.nl beloond met de Museum Ontdekking award. De Museum Ontdekking 2015 is een award voor musea die laten zien innovatief, actueel en vernieuwend te zijn. Bij het uitbrengen van de stem zijn musea beoordeeld op drie criteria, te weten: 1. Sociale interactie - Welke Social Media kanalen heeft het museum? - Wat is het bereik? - Hoe verzorgt het museum de Social Media kanalen? 2. Actuele informatievoorzieningen - Is de praktische informatie compleet? - Wordt er rekening gehouden met speciale doelgroepen, zoals mindervaliden? - Lay-out Museumpagina; - Hoe speelt het museum in op actualiteiten? 3. Verrassende elementen - Welke verrassingselementen heeft de website? - Wat doet het museum extra om bezoekers te trekken? - Hoe speelt het museum in op de beleving? 31 musea gewaardeerd met een award Met gemiddeld 24 miljoen museum bezoekers per jaar zijn de musea één van de belangrijkste culturele trekpleister van Nederland. Volgens Jennifer van Bastelaar, initiatiefneemster van Museumkwartier.nl, is het jammer dat een museum vaak nog wordt gezien als een ouderwets/stoffig uitje. "Anno 2015 is dat absoluut niet meer nodig en daarom kunnen wij met het uitreiken van de Museum Ontdekking 2015 awards laten zien dat er al heel veel musea zijn die juist heel goed inspelen op de actualiteiten en vernieuwingen die nodig zijn om bezoekers te blijven trekken. En de anderen motiveren om die stap wel te zetten, dat is de enige weg om uit de lage bezoekersaantallen te komen", aldus van Bastelaar. De 31 musea die een 'Museum Ontdekking Award' ontvingen zijn:
  1. Industrieel Smalspoor Museum: http://www.smalspoorcentrum.nl/
  2. PIT Veiligheid: www.pitveiligheid.nl
  3. Fries Scheepvaartmuseum: http://friesscheepvaartmuseum.nl/
  4. Streekmuseum Tiel: http://www.streekmuseumtiel.nl/
  5. Natuurmuseum Nijmegen: http://natuurmuseum.nl/
  6. Museum Oldebroek: http://www.museumoldebroek.nl/
  7. Marechaussee Museum: http://www.marechausseemuseum.nl/
  8. Het Hoogeland: www.hethoogeland.com
  9. De Locht: www.delocht.nl
  10. Schunck: http://schunck.nl/
  11. Gouverneurshuis: http://gouverneurshuis.nl/
  12. Erfgoed-Depot: http://www.erfgoed-depot.nl/
  13. Eindhoven Museum: http://eindhovenmuseum.nl/
  14. Oorlogs Museum: http://www.oorlogsmuseum.nl/nl
  15. Zaans Museum: http://zaansmuseum.nl/
  16. Museum Weesp: http://museumweesp.nl/
  17. De Speeltoren: http://www.despeeltoren.nl/
  18. Museum Hoorn: http://www.museumhoorn.nl/nw-5548-1/nieuws/1
  19. Stoommachine Museum: http://stoommachinemuseum.nl/
  20. Memory Museum: http://memorymuseum.nl/
  21. Natura Docet Wonderryck Twente: http://www.wonderryck.nl/
  22. Nationaal Militair Museum: www.nmm.nl
  23. Heksenwaag: www.heksenwaag.nl
  24. Muzeeum: www.muzeeum.nl
  25. Maritiem Museum:http://www.maritiemmuseum.nl/home
  26. Space Expo: http://www.spaceexpo.nl/
  27. Museum Boerhaave: http://www.museumboerhaave.nl/
  28. Museumhaven Gouda: http://www.museumhavengouda.nl/
  29. Dordrechts Museum: https://www.dordrechtsmuseum.nl/
  30. Museum Hoeksche Waard: http://www.streekmuseumhw.nl/
  31. Zilvermuseum: http://www.zilvermuseum.com/
Meer informatie: www.museumkwartier.nl