De Raad van State heeft het bestemmingsplan vernietigd waarmee de gemeente Noordoostpolder de bestaande activiteiten van Netl permanent wilde bestemmen en verdere uitbreiding mogelijk wilde maken. Volgens de hoogste bestuursrechter heeft de gemeente de gevolgen voor de testvluchten van het nabijgelegen Nederlands Lucht- en Ruimtevaartcentrum (NLR) onvoldoende meegewogen. Daarnaast voldoet het plan niet aan de Wet natuurbescherming.

De uitspraak van 9 september betekent niet dat het recreatiepark in Kraggenburg moet sluiten. Wel vervalt voorlopig de planologische basis voor de beoogde permanente legalisering en uitbreiding. Netl laat weten door te gaan met het park en overweegt zich weer sterker op dagrecreatie te richten.
Zie ook: Dronetesten in Flevoland zetten recreatiesector op slot – Pretwerk, (15 juni 2026)
Uitbreidingsplannen Netl
Netl Park en Camping Kallumaan bieden momenteel onder meer kampeerplaatsen, vakantiehuisjes, groepsaccommodaties, horeca, dagrecreatie, bijeenkomsten en evenementen. Een deel van deze activiteiten is mogelijk gemaakt met tijdelijke omgevingsvergunningen, waarvan sommige inmiddels zijn verlopen.
Met het nieuwe bestemmingsplan wilde de gemeente ruimte bieden aan onder meer 400 standplaatsen voor structureel recreatief nachtverblijf, tien groepshotels en honderd bouwwerken voor recreatief nachtverblijf. De gemeenteraad stelde het plan aanvankelijk vast in maart 2025 en nam in februari 2026 een aangepast herstelbesluit.
NLR en de provincie Flevoland gingen daartegen in beroep. Het NLR Drone Centre ligt op ongeveer twee kilometer van Netl en gebruikt het luchtruim boven een groot deel van het recreatieterrein voor het testen en ontwikkelen van onbemande luchtvaartuigen. NLR beschikt over een Europese vergunning voor dronevluchten met toestellen tot 750 kilo.
Ook natuuronderzoek onvoldoende
Het bestemmingsplan sneuvelt niet alleen vanwege de dronevluchten. De gemeente erkende tijdens de procedure dat het plan in strijd met de Wet natuurbescherming was vastgesteld. De mogelijke effecten op nabijgelegen Natura 2000-gebieden waren onvoldoende onderzocht.
Vanwege de aard en omvang van de tekortkomingen geeft de Raad van State de gemeente geen gelegenheid om het plan binnen de lopende procedure te repareren. Een nieuw plan is juridisch niet uitgesloten, maar de gemeente zal dan zowel de gevolgen voor NLR als de natuureffecten opnieuw en overtuigender moeten beoordelen.
Opvallend is dat de Raad van State in een afzonderlijke uitspraak ook het instructiebesluit vernietigde waarmee de provincie de test- en oefenruimte rond het MITC wilde beschermen. Dat hielp Netl uiteindelijk niet: los van die provinciale instructie vindt de rechter dat de gemeentelijke belangenafweging ondeugdelijk was.
Netl: ‘Probleem voor NLR niet opgelost’
Robin Crebas van Netl reageert vol ongeloof. “We moeten de uitspraak nog goed bestuderen en zullen ons beraden op verdere stappen. Wat wel helder is, is dat wij doorgaan met ons park en ons mogelijk weer meer op dagrecreatie zullen richten. Dit is immers nog steeds blijvend mogelijk.”
Volgens Crebas lost de uitspraak het veiligheidsvraagstuk voor NLR niet op, omdat ook zonder uitbreiding veel mensen op en rond het recreatiepark aanwezig blijven. Tegenover Omroep Flevoland liet hij weten dat de bezoekers door het vernietigen van het bestemmingsplan niet uit het gebied verdwijnen.
Netl wijst daarnaast op de ontwikkeling van het Mobiliteit en Infrastructuur Test Centrum (MITC), waar onder meer NLR, RDW en politie een plek krijgen. Volgens Crebas zijn daar plannen voor maximaal duizend arbeidsplaatsen. Hij vindt het moeilijk te begrijpen dat extra recreanten als veiligheidsrisico worden gezien, terwijl tegelijkertijd vlak bij het Drone Centre een grote werklocatie wordt ontwikkeld.
De Raad van State heeft die mogelijke spanning niet inhoudelijk beoordeeld. In deze procedure lag alleen het bestemmingsplan voor Netl voor. De toekomstige personeelsomvang en inrichting van het MITC vormden geen afzonderlijk besluit waarover de rechter moest oordelen.
Meer informatie: www.netl.nl