Interesse voor techniek aanwakkeren met een attractie: The Chocolate Factory

Op 24 februari gingen de poorten van The Chocolate Factory in Veghel voor het eerst open. Er is zeven jaar aan gewerkt om deze experience in een oude veevoederfabriek te realiseren. De bezoekers krijgen een boeiende tocht met allerlei opdrachten voorgeschoteld in een bijzondere omgeving. De doelstelling, en diepere laag van deze experience is wat meer verborgen: kinderen enthousiast maken voor het techniekvak.

Er is in totaal ruim € 20 miljoen bijeengebracht door o.a. Brabantse gemeenten, de provincie Noord- Brabant en Europese fondsen. Het geeft wel aan dat het belang verder strekt dan ‘gewoon’ een leuke attractie realiseren. De regio, die sterk afhankelijk is van de technisch industrie, hoopt hiermee interesse te kweken voor een technische opleiding en carrière.

Initiatiefnemer is Henk Maas die al wat langer met het idee rondliep. Zeven jaar geleden kwam hij in contact met de gemeente Veghel, die een nieuwe invulling zocht voor een oude fabriek. Nu, ruim 6 jaar later, is het project gerealiseerd. Voor het eerste jaar wordt gerekend op 60.000 bezoekers. In de jaren daarna hoopt men door te groeien naar 100.000 bezoekers per jaar. Een belangrijk segment zijn o. a. schoolreisjes en kinderfeestjes.

Wat viel ons op:

Hergebruik van een historisch gebouw

De experience is gebouwd in een oude veevoeder-koekenfabriek. Er moest binnen de context van de oude fabriek worden gewerkt. Dat zorgt voor uitdagingen, maar brengt meteen ook de nodige sfeer met zich mee. De designers hebben mooi gebruik gemaakt van de oude elementen en bij binnenkomst ruik je nog de smeerolie van de oude machines.

De gemeente Veghel staat bekend om de bedrijvigheid rond voedselproductie, met o.a. de Mars-fabrieken en het hoofdkantoor van Jumbo binnen de gemeentegrenzen. The Chocolate Factory heeft een plekje gekregen op ‘De Noordkade‘, een bruisende hotspot van kunst, cultuur, food en leisure. Ook dit gebied had van oorsprong een industriële invulling. (CHV Mengvoederfabriek)

Storyline en thematisering

Alhoewel Henk Maas aangeeft dat hij niet afkomstig is uit de attractiesector, heeft hij duidelijk wel de lessen van storytelling geleerd. Het verhaal van ‘Luca’ die de geheimen van haar oma in een oude fabriek probeert te achterhalen staat centraal. Dat verhaal wordt mooi doorgevoerd in de hele experience. Met deze rode draad worden de diverse opdrachten in de Chocolate Factory aan elkaar gekoppeld. De oorspronkelijke elementen van de oude fabriek en de huisstijl van The Chocolate Factory zorgen voor een zeer authentieke sfeerbeleving.

De naam ‘The Chocolate Factory’ doet onbewust denken aan het verhaal (boek / film) van Charlie and The Chocolate Factory. Maas ligt toe: “Natuurlijk liften we een beetje mee op die naamsbekendheid. Maar wij hebben gekozen voor een heel eigen verhaal – en een heel eigen doelstelling. We zien nu al dat er nationaal en internationaal belangstelling is voor de manier waarop wij deze experience hebben vormgegeven.”

Eerste indruk en memorabel afscheid

In de experience is ook goed gelet op de waarde van de eerste indruk en een memorabel laatste moment. Nieuwkomers weten (nog) niet wat hen te wachten staat als ze een kaartje kopen en naar de lift worden geleid. Dat is een oude industriële lift die je met veel gepiep en gekraak naar de hoge toren brengt. De begeleider in de lift garandeert ons dat alles veilig is. Boven aan gekomen beland je op het startpunt van je expeditie de rooftopbar, met een prachtig uitzicht op de omgeving.

Mensen die online een kaartje kopen krijgen van tevoren ook al informatie thuisgestuurd, zodat de voorpret al kan beginnen voordat de attractie wordt betreden.

Ook het afscheidsmoment is goed ingericht; je gaat naar huis me teen pak hagelslag die je tijdens de fabrikagetour zelf hebt samengesteld; inclusief je eigen foto op de voorkant. Zo behoud je nog boterhammetjes later een memorabele herinnering aan de bijzondere attractie.

Routing en activiteiten

De experience is opgezet over meerdere verdiepingen. Je begint boven in de toren en vindt op elke lagere verdieping weer nieuwe opdrachten. Door de pijlen op de grond is de routing duidelijk voor iedereen. Onderweg zijn er verschillende activiteiten; veelal op een scherm, maar er worden ook fysieke inspanningen van je verwacht.

Er kan elke 5 minuten een groep van maximaal 12 personen beginnen aan de tocht door de fabriek.

Voor reguliere bezoekers wordt een prijskaartje van € 25 gehanteerd – inclusief een pak tailormade hagelslag. Schoolreisjes kennen een gereduceerd tarief. (zonderd de hagelslag)

De verborgen rode draad; passie voor techniek

Bezoekers aan de experience beleven het verhaal van Luca in de chocoladefabriek. Op de achtergrond speelt er een diepere doelstelling mee; deze experience wil kinderen iets bijbrengen over het techniekvak. Henk Maas: “We hebben het thema ‘Chocolate Factory’ gekozen omdat dat onderwerp veel mensen zal aanspreken. De verschillende spellen en opdrachten hebben allemaal een link met de nieuwe techniekvormen, zoals bijvoorbeeld robots en drones. Zo willen we kinderen en hun ouders laten zien hoe de hedendaagse techniek er uit ziet. We hebben een goede mix gezocht tussen spelvormen, maar wilden daarbij niet al te belerend overkomen. Door de setting in de oude fabriek zullen veel ouders ook de ‘oude techniek’ van de fabriek nog wel herkennen die overigens ook zeer inspirerend kan zijn.”

Voor het ontwerp van de spelvormen en het managen van de attractie wordt samengewerkt met verschillende opleidingen. Deze leerlingen krijgen hierdoor meteen ook praktijkervaring in een fabriek met de bijbehorende techniek.”

Continu doorontwikkelen

De Veghelse attractie is een project waaraan continu wordt gewerkt en vernieuwd. Dat heeft ook  te maken met nieuwe ontwikkelingen in de techniek. Doordat er regelmatig spellen worden toegevoegd en gewisseld krijgt de bezoeker bij een herhaalbezoek telkens weer een nieuwe ervaring. Maas voegt daar nog aan toe: “Ook op het gebied van verhaal en thematisering willen we in de toekomst steeds weer wat nieuws inbrengen. Nu werken we met pakken hagelslag. Ik kan me goed voorstellen dat de fabriek rond de Paasdagen met chocolade paaseieren aan de slag gaat.”

Een uniek nieuw concept

The Chocolate Factory voegt een bijzonder en vernieuwend concept toe aan het (overvolle) Nederlandse attractielandschap. Juist de combinatie tussen vermaak en leren past in de trend van dit moment. Een bezoek aan The Chocolate Factory zorgt er voor dat je jezelf verrijkt (theorie ‘Experience Economy – Pine & Gilmore) met nieuwe kennis (over de techniek). Dit onderdeel zal ook veel organisatoren van schoolreisjes aanspreken.

We zijn zeer aangenaam verrast door de hoge kwaliteit van de uitvoering en beleving. Het is best lastig om binnen de context van een oud gebouw je eigen experience in te passen. Daar komt nog bij dat fabrieken niet zijn ingericht op het (veilig) ontvangen van grote groepen bezoekers.

duiding Pretwerk.nl

We hebben dit artikel ook toegevoegd aan ons Overzicht van grootste attractie ontwikkelingen in 2025

Meer informatie: www.thechocolatefactory.nl

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *