Oosterend op Terschelling in wereldselectie van bijzonder duurzame toeristische destinaties

Oosterend is geselecteerd voor het Upgrade Programme van de Best Tourism Villages 2025. Het Terschellinger dorp is daarmee terug te vinden in een select wereldwijd gezelschap van dorpen, die uitblinken in duurzaam toerisme, cultuur en natuurerfgoed. Dat is bekend gemaakt door de Verenigde Naties voor Toerisme (UN Tourism).

foto door Eelco Roos

Er waren meer dan 270 inzendingen uit 65 landen. Oosterend werd wereldwijd als één van de weinige dorpen geselecteerd. De keuze viel op Oosterend onder meer vanwege de uitzonderlijke culturele en natuurlijke kwaliteiten. Met zo’n 150 inwoners is Oosterend een van de kleinste dorpen op Terschelling, maar het speelt een opvallend grote rol in natuurbescherming, duurzaam toerisme en cultureel erfgoed. Het dorp grenst aan het Dark Sky Park De Boschplaat – een van de donkerste plekken van Europa – en heeft sinds 2015 het officiële Waddengoud-keurmerk. Oosterend combineert stilte, sterrenhemels, circulaire ondernemingen en eeuwenoude gemeenschapsstructuren tot een unieke bestemming waar natuur, cultuur en gemeenschap samenkomen.

Het Upgrade Programme van UN Tourism is bedoeld voor dorpen die grote vooruitgang tentoonspreiden op het gebied van duurzaam toerisme, maar nog niet volledig voldoen aan alle criteria voor officiële erkenning als Best Tourism Village. Het programma biedt twee belangrijke trajecten:

  • Mentorship: persoonlijke begeleiding door een internationaal expert;
  • Fast Track: een versnelde procedure om opnieuw te worden beoordeeld voor de officiële titel Best Tourism Village.

Oosterend wordt als gevolg van deze erkenning automatisch lid van het wereldwijde Best Tourism Villages Network. Dit netwerk richt zich op kennisdeling en verbindingen leggen tussen toonaangevende plattelandsgemeenschappen. Gerben en Jolanda Bakker van de Zeekraal uit Oosterend zijn momenteel in Huzhou City in de Chinese provincie Zhejiang om daar deel te nemen aan de derde jaarlijkse bijeenkomst van het netwerk. 

“Dit is een erkenning van de unieke kwaliteiten van zowel het dorp als het eiland Terschelling. Wij ervaren die kwaliteiten hier zelf bijna als vanzelfsprekend want zijn er dagelijks onderdeel van, maar als je dan uit zoveel inzendingen op een dergelijke manier wordt genoemd en geroemd, is dat een bijzondere onderscheiding waar we wel even bij stil mogen staan.”

waarnemend burgemeester van Terschelling, Roel Cazemier

De inzending voor het Best Tourism Villages Upgrade Programme is formeel ingediend door het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. De inhoudelijke voorbereiding en initiatief kwamen vanuit het dorp Oosterend en het Terschellinger Ondernemersfonds (TOF), met steun van de gemeente Terschelling (waarnemend burgemeester Roel Cazemier), de provincie Fryslân (gedeputeerde Friso Douwstra), en Staatsbosbeheer.

9 reacties

  1. Goedenavond.
    Ik kom al jaren met veel (vakantie) vreugd op dit eiland. Zo ook in ‘de Oost’. Het eiland grijpt mij altijd weer aan in de vorm van rust, de weidsheid, de ongreptheid, natuurschoon, biodiversiteit. De wind het water en zilte zeelucht alom. Waar het hand in hand gaat met het tourisme enerzijds en het behoud van de eiland in de breedste zin des woords anderzijds. Ik ben van mening dat dit unieke stukje wereld van een enorm groot belang is. Nationaal en internationaal wat beschermd moet worden. Beschernd moet blíjven worden. Tegen invloeden van buitenaf. Het Wad, het water, de bewoners kunnen het niet alleen. Laten we dit koesteren. Laten we het belang en noodzaak voorop blijven zetten. Een nominatie op deze Wereldlijst is van levensbelang. De ‘meest donkere plek’ is het vermelden waard. Tbv alles wat leeft.
    Gefeliciteerd.

  2. Als inwoner van Oosterend hang ik na het lezen van dit bericht de vlag halfstok. Deerniswekkend hoe de verantwoordelijken voor deze ramp gezorgd hebben.

  3. Het is een prachtig dorp en omgeving is nog mooier. In mijn jeugd ben ik vaak met mijn ouders op Terschelling geweest…..toen nog heel erg rustig. Twee weken geleden waren mijn man en ik terug op het eiland via heen en terug een stampvolle boot. Toch hebben wij , ondanks alle andere toeristen enorm kunnen genieten van de vriendelijke mensen, natuur en wat cultuur.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *