Bezoek aan schouwburgen en concertzalen steeg met 9% in 2024

Goed nieuws uit de cultuursector; in 2024 hebben Nederlanders weer vaker een concert of podiumvoorstelling bezocht. Het bezoek aan de podia die zijn aangesloten bij de VSCD, steeg met 9% ten opzichte van 2023. Dit terwijl het bezoek in 2023 al 5% boven het niveau lag van vóór de coronapandemie (2019). In het rapport over de situatie in de podiumsector wordt wel gewaarschuwd voor de zwakke financiële positie van veel podia, die hen kwetsbaar maakt voor tegenvallers.

Assepoester de Musical door Van Hoorne Entertainment theaterproducties (foto: Wim Lanser)

In totaal ontvingen de podia in 2024 11 miljoen bezoeken aan ruim 32.000 voorstellingen. De bezettingsgraad steeg van 65% naar 68%, een duidelijke indicatie dat het publiek meer dan ooit behoefte heeft aan theater, muziek, dans en meer.
Ook het marktaandeel van de VSCD-podia groeide met 12%. Zij hadden met hun programma-aanbod 51% van de markt voor professionele podiumkunsten in handen, waartoe ook poppodia en stadionconcerten behoren. Die gehele markt zat in de lift en de VSCD-podia groeiden daarbinnen het hardst.

“Uit de cijfers van 2024 blijkt dat er een groeiende vraag is van het publiek naar al het moois dat de podiumkunstensector te bieden heeft,” aldus VSCD-directeur Jenny Booms.

Meer publiek, meer kosten

De stijgende belangstelling vertaalt zich in hogere eigen inkomsten (+12%). Er werden meer kaarten verkocht voor een hogere prijs en ook de horeca omzet steeg aanzienlijk. Tegenover deze positieve cijfers staat dat ook de kosten stegen (+8%). Dat was vooral te wijten aan hogere inkoopkosten (+13%) en personeelskosten (+10%).
Gemeentelijke subsidies, goed voor 42% van de totale inkomsten, werden gemiddeld met 5,3% geïndexeerd. Dit compenseerde voldoende voor de inflatie in 2024, maar haalde niet het in 2022 opgelopen tekort aan compensatie in. Eind 2024 resteerde een structureel indexatietekort van in totaal € 9,7 miljoen.

Kwetsbare financiële positie

Ondanks een gemiddeld positief exploitatiesaldo van 3,6% bij de helft van de podia, kampt een aanzienlijk deel met een zwakke financiële basis. 30% van de podia had eind 2024 een lage solvabiliteit (25% of lager) en de helft beschikte over onvoldoende liquiditeit. Deze podia zijn zeer gevoelig voor tegenvallers.
De aangekondigde bezuinigingen op de gemeentelijke financiering in 2026 vormen daarbij een serieuze bedreiging voor de podia die gemiddeld voor meer dan 40% afhankelijk zijn van de gemeentesubsidies.

Eén Overheid

VSCD roept overheden op tot betere en intensievere samenwerking tussen gemeenten, provincie en het Rijk. De vereniging ijvert voor een stevige positie voor de podia, als onderdeel van een stabiel cultureel voorzieningenniveau, met een in de wet vastgelegd fundament.

Over VSCD

VSCD (Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties) is sinds 1947 de brancheorganisatie van theaters en concertzalen in Nederland. De jaarlijkse publicatie Podia brengt cijfers en trends in kaart die inzicht geven in de positie van de podiumkunsten in onze samenleving.

Bron en meer informatie: www.vscd.nl

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *