Bommelwereld; Ontwerp, landscaping, ip en personeel werken als één geheel

De opening van Bommelwereld was één van de hoogtepunten voor de Nederlandse recreatiesector in 2025. Meerdere deskundigen hebben inmiddels hun mening gegeven over de nieuwe indoor attractie. Vandaag is Frits van Wolveren, een ervaren docent recreatie en toerisme, aan de beurt. Frits was tijdens het bouwproces ook al een keer op locatie geweest en deelt nu zijn ervaringen over het eindresultaat.

Zie ook:

Bommelwereld is in december 2025 bijna drie maanden open. Het nieuwe indoorattractiepark getuigt van een hoge kwaliteit, zowel binnen in de uitvoering van attracties als buiten door de uitstraling van het kasteel. Aan de landscaping; gazon, planten, struiken en bomen is extra aandacht geschonken. Zo kleurt een ‘lichtbruine deken’ met een milieuvriendelijk zadenmengsel van wilde bloemen de grond naast het kronkelende toegangspad. Het past bij de dromerige gevel met torens van Bommelstein, het kasteel van Olivier B. Bommel.

De ingang van het kasteel is te bereiken via een slingerend, langzaam stijgend pad. Meerdere banken zijn geplaatst zodat ook van de omgeving genoten kan worden. In de stijlvolle ontvangsthal bevinden zich de ticketcontrole, de garderobe en de toegang tot het Museum ‘de Bommelzolder’. De collectie bestaat uit honderden boeken, documenten en attributen zoals de leunstoel van Bommel. Het museum geeft een indruk van het bijzonder werkzame leven van Marten Toonder en zijn geniale creativiteit.

Studio Nico Wissing is een bijzonder ontwerpbureau gericht op met name het ontwerp van duurzame en ethisch verantwoorde tuinen en landschap. Wissing ontwierp een ecologisch themapark rondom Bommelwereld. Verschillende gebieden waarin de verhalen van Heer Bommel en Tom Poes ook verteld worden: het donkere bomen bos, het knark moeras en de zwarte bergen. Dit park wordt vormgegeven door een glooiend landschap, een watermoeras en een bosgebied. De toegepaste beplanting in de gebieden bestaat uit inheems bosplantsoen en bomen. Ook zijn er plaatsen omgevormd naar een bloemrijke gras- en kruidenvegetatie. De ecologie van het park is belangrijk, zo zijn er eveneens houtrillen en nestgelegenheden voor vogels en insecten aangelegd.

Over Studio Nico Wissing

Inzet medewerkers

Door Bommelwereld zijn de door Marten Toonder bedachte stripfiguren als Olivier B. Bommel en Tom Poes weer gaan leven. Je bent direct een ‘fan’ van dit nieuwe attractiepark wanneer je na de eerste indrukken die je als bezoeker bij binnenkomst hebt gekregen, de ervaring met de tientallen enthousiaste en gastvrije medewerkers ervaart. Directeur Edwin Bomers: “We hebben tot nu ruim dertigduizend bezoekers ontvangen, en in de komende vakantieperioden zal dat aantal fors stijgen. Kortom, ik ben er zeker van dat de 100.000 bezoekers per jaar gehaald gaan worden”.  Edwin Bomers is vooral blij met de serieuze inzet van zijn medewerkers. “Ze staan prima voorbereid klaar om de bezoekers zo goed mogelijk te ontvangen.”.

Highlights-attracties

Het indoorattractiepark wordt bereikt door langs ‘the wall of fame’ af te dalen. Hier hangen meerdere afbeeldingen van het Rommelsch Dagblad (de krant van Rommeldam)en schilderijen van Bommelstein met de Oude Schicht. Highlights van de attracties zijn het stadje Rommeldam, de Rommeldamse Spil-draaimolen, de Bulderbaan en een familie-achtbaan door de Zwarte Bergen. Daarnaast zijn er nog extra attracties, restaurant en een shop waar o.a. Bommelpresentjes gekocht kunnen worden.

Weloverwogen mix

Het internationaal bekende advies- en ontwerpbureau Jora Vision bedacht het masterplan voor de inrichting van het interieur, de indeling, selectie van de attracties, looproutes e.d. “Het plan is mede opgesteld met hulp van IP Rubinstein, maar vooral door ons te verdiepen in het werk van Marten Toonder,” vertelt Matthijs de Graaf, coördinator marketing. Er is slim nagedacht over de plak van de attracties. Nicolaas Scheepers van Jora Vision: ”De achtbaan ligt achterin omdat de bezoekers dan door de gehele ruimte worden geleid. Ook zijn er bewuste keuzes gemaakt in de attracties, zo zijn er een aantal niet gekozen. De keuze die wel gemaakt is, is gebaseerd op een weloverwogen mix voor de verschillende doelgroepen en welke goed passen bij de wereld van Bommel. Ook is gekeken naar het aspect onderhoud. Er is nog plek voor 1 of 2 attracties”.

Al met al is attractiepark Bommelwereld prima van start gegaan. De combinatie van vakantiepark en indoorattractiepark bewijst haar waarde. Beide faciliteiten versterken elkaar. Met name door de aandacht voor de inrichting en afwerking van het omliggende groen van ‘het kasteel’ alsmede de stijlvolle inrichting van de ontvangst, heeft Bommelwereld de lat hoog gelegd.

Meer informatie:

Met dank aan (auteur van dit artikel): Frits van Wolveren, freelance docent en redacteur recreatie en toerisme

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *