De coronacrisis leidt tot samenwerking onder attractieparken. En grote saamhorigheid. 'Geweldig om te zien', zegt Kees Klesman (Club van Elf). 'Maar heel lang moet de crisis niet duren. Want de impact is enorm.' 

De coronacrisis leidt tot samenwerking onder attractieparken. En grote saamhorigheid. 'Geweldig om te zien', zegt Kees Klesman (Club van Elf). 'Maar heel lang moet de crisis niet duren. Want de impact is enorm.' 

Dit moet een drama zijn voor uw leden.

'Onze leden zijn de grootste dagattracties van Nederland. Denk aan de Keukenhof, dierentuinen, de Efteling, de grootste musea... zeer seizoensgebonden allemaal. In de winter zijn ze vaak dicht, ze investeren in die rustperiode, geven veel geld uit aan onderhoud en in maart, april begint het weer te lopen. Op dat moment is de cash flow op het allerlaagste punt. Dat is nu, inderdaad. Dit is het slechtste moment om de deuren te moeten sluiten. De Keukenhof zou zaterdag net openen.'

Dus uw leden zitten in zak en as?

'De sfeer onder de leden is heel goed. Er wordt geweldig samengewerkt. Concurrenten met heel grote financiële belangen, en dat loopt echt in de miljoenen, werken samen. Niemand zit er meer voor zijn eigen hachje. Het is geweldig om te zien.'

Hè? Dat moet u even uitleggen.

'Neem de dierentuinen. Die zijn in onderling overleg vrijwillig gesloten. Ze hebben ervoor gekozen nog voordat het van hogerhand verboden werd,de schade te lijden. Het zijn attracties, ze trekken mensen, ze creëren beweging. Dat is het laatste wat we nu moeten hebben.'

Hoe groot zal die schade zijn?

'De impact zal enorm zijn. Dit is het seizoen dat het geld verdiend moet worden. Je kunt ook niet compenseren in oktober. Misschien komt er een heel klein beetje inhaalvraag omdat iedereen er weer even op uit wil na het thuis zitten. Maar daar verwacht ik niet teveel van, want mensen zullen onzeker zijn over de toekomst en misschien ook financiële problemen hebben. En de bedrijven die meer afhankelijk zijn van buitenlandse toeristen zullen een nog langere adem nodig hebben. Steunmaatregelen moeten voor deze branche nog zeker tot april 2021 duren.'

Gaan er attractieparken omvallen?

'Nee, ik denk dat iedereen robuust genoeg is om niet failliet te gaan. Er zijn ook goede steunregelingen. De doorbetaling van het loon is heel fijn. Onze leden hadden er al voor gekozen om waar mogelijk loon door te blijven betalen. Veel parken hebben mensen langere tijd in dienst. Die willen ze niet kwijt. En sommige parken, zoals Slagharen en Hellendoorn, hebben een belangrijke functie in hun gemeenschap. Mensen werken daar al seizoen na seizoen. Hen moeten ontslaan zou grote impact hebben op de gemeenschap.'

Met uw leden gaat het goed, dus. Maar hoe blijven de kleinere parken overeind?

'Alle leden zitten in een appgroep en delen daar allerlei praktische tips en steken elkaar een hart onder de riem. Ook niet-leden willen we graag helpen. De kleinere parken en attracties zitten met dezelfde problemen. Als ze informatie nodig hebben, kunnen ze altijd contact opnemen.'

Dit artikel verscheen eerder al op de website van MKB Nederland, die ondernemers oproept om deel te nemen aan het online discussieplatform over corona en ondernemen

Kees Klesman is de directeur van de Club van Elf; een samenwerkingsverband waar 23 grote Nederlandse attractieparken, musea, dierentuinen en stadsattracties bij zijn aangesloten.